Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un "Elveda Gülsarı" kitabını beyaz perdeye uyarlayan Kazak yönetmen Ardak Amirkulov, uluslararası alanda büyük başarılara imza atan senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a hayranlığını dile getirdi.

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un "Elveda Gülsarı" kitabını beyaz perdeye uyarlayan Kazak yönetmen Ardak Amirkulov, uluslararası alanda büyük başarılara imza atan ve çok sayıda ödül kazanan senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın çok büyük ve iyi bir sinemacı olduğunu söyledi.

"Elveda Gülsarı", "Abai" ve "Gibel Otrara"nın da aralarında olduğu çok sayıda filmin yönetmenliğini üstlenen Amirkulov, 8. Malatya Uluslararası Film Festivali için geldiği kentte, Türk ve dünya sinemasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu, tanınmış senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a hayranlığını dile getirdi.

Amirkulov, ilk kez geldiği Türkiye'den çok etkilendiğini belirterek festivalin son derece güzel ve faydalı geçtiğini ifade etti.

Türkiye'de, özellikle yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ı ve filmlerini yakından takip ettiğini aktaran Amirkulov, "Nuri Bilge Ceylan çok büyük ve iyi bir sinemacı. Çevreyi ele alma konusunda çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ceylan, doğayla ilgili bir eser çıkarabilme konusunda çok başarılı. Sadece anlatma değil aynı zamanda estetiğe de çok fazla önem verdiği için çok beğeniyorum. Estetiği doğayla iç içe işlediği için çok başarılı. İnsan doğasını çok derinden işliyor." diye konuştu.