OYUNCULUKTA SES VE BEDEN KULLANIMININ ÖNEMİ

Diksiyon derslerinde ilk etapta doğru nefes alma ve diyafram kullanımı anlatılmaktadır. Çünkü akıcı konuşmak, doğru vurgulama yapabilmek için gerekli olan ilk şey doğru nefes almaktır. Göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında bulunan diyafram kasını çalıştırarak doğru nefes alımı sağlanır.

Günlük konuşmalardan, dramatik çalışmalara kadar her alanda kusursuz bir diksiyon için, nefes gerekli biçimde kullanılmalıdır. Doğru nefes almak bazı hastalıkların oluşmasını da engellemektedir.

En doğru nefes alma şekli; bebek gibi nefes almadır. Bebeklerin nefes almalarına dikkat ettiğimizde karınlarının yükselip alçaldığını görürüz. Bu; derin, yavaş ve bilinçsizce doğru nefes almalarının sonucudur.

Zamanla, insanın derin nefes alma alışkanlığı bedenin hareket ettirilmesiyle sağlanabilir. Çünkü bedensel hareketler esnasında yanlış nefes almak zordur. Bu doğrultuda ilerlersek, oyunculukta hareket dersleri de büyük önem taşır. Bedeni doğru kullanmak ve doğru tanımak başlıca verdiğimiz eğitimlerdendir. Sağlam duruş, postür gerek tiyatro sahnesinde gerekse kamera karşısında çok gereklidir.

Nefes, ses üretim merkezini harekete geçiren bir güçtür. Üretim merkezi gırtlaktır. Doğru alınmayan, doğru kullanılmayan her nefes merkezi zorlar, yıpratır, sesin kalitesi düşer. Her insanın doğuştan bir ses frekansı vardır. Bunun içerisinde kullanımı ve sesi nkarakteristiğini belirleyen çeşitli rennkler bulunur. Ses aralığı sadece doğru eğitimle genişletilebilir. Ses eğitimi alındıkça sesin rengi belli olur. Sesin bir oturma, şekillenme süresi vardır. Bu süre sonunda sesin rengi netleşir. Her insanın konuşma şekli farklıdır. Özellikle oyuncu ya da konuşmacı, ses aralığını iyi tanımalı, sesinin renginin ne olduğunu iyi bilmelidir.

Dolayısıyla güzel ve etkili konuşma, ses çıkışıyla nefesin kullanımı arasındaki uyumla gerçekleşir. Yeterli bir sese sahip olmak bir oyuncunun olmazsa olmazıdır.
Kaynak:oyuncusahnesi